Samsung Galaxy Android Tablete Nasıl Format Atılır

samsung tablet
samsung tablet

Herkese Merhaba. Bu yazımızda -kısa- bir şekilde “Samsung Galaxy Android Tablete Nasıl Format Atılır?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Format atma kısaca “Fabrika Ayarlarına” getirme işlemi olarak düşünebilirsiniz. Böylece cihazı aldığınız zamandaki ilk duruma gelecektir. Samsung tabletlere iki şekilde format atma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Not: Aşağıda gösterdiğim iki fortmat atma işleminde indirip kurduğunuz uygulamaların yanı sıra ortam dosyalarınız, verileriniz, fotoğraflarınız, kişiselleştirdiğiniz ayarlar dahil hafızadaki tüm her şeyi kalıcı olarak siler. Bu nedenle format atmadan önce tabletinizdeki tüm verileri farklı bir yere yedeklemeyi unutmayın. Ayrıca format atmadan önce tablet şarjının %50’nin üzerinde olması gerektiğini unutmayınız.

Yöntem 1: İşletim sistemi üzerinden ayarları kullanarak tablete format atmak (fabrika ayarlarına getirmek) için aşağıdaki işlemleri yapıyoruz;

Menü > Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla > Fabrika Ayarlarına Sıfırla > Cihazı Sıfırla > Her Şeyi Sil diyoruz.

samsung format atma

Yöntem 2: İşletim sistemine veya ayarlar sekmesine ulaşamıyorsanız, tabletin üzerindeki tuşları kullanarak format atmak (fabrika ayarlarına getirmek) için aşağıdaki işlemleri yapıyoruz;

1- Öncelikle tableti kapatıyoruz.

2- Power, Ses Arttırma ve Menü tuşlarına aynı anda basıyoruz.

samsung tablet format resimli anlatım
samsung tablet format resimli anlatım

3- Samsung Tab logosu geldiği anda sadece “Power” tuşundan parmağımızı çekiyoruz.

4- Android logosu üzerinde ünlem işareti bulunan bir fotoğraf geldiğinde ise diğer tuşlardan parmağımızı çekiyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir menü listesi bulunan bir ekran gelecektir.

samsung tablet sıfırlama

5- Sesi azaltma veya arttırma tuşuyla “wipe data/factory reset” yazan sekmesinin üzerine geliniz ve “Power” tuşuna bir kez basınız. Açılan pencerede sesi azaltma veya arttırma tuşuyla “Yes – delete all user data” seçeneğine geliniz ve “Power” tuşuna bir kez basınız.

6- Tekrar sesi azaltma veya arttırma tuşuyla “wipe cache partition” sekmesinin üzerine geliniz ve “Power” tuşuna bir kez basınız.

7- Format işlemimiz tamamlandı. Son olarak işlemden çıkmak için “reboot system now” seçeneği üzerindeyken “Power” tuşuna bir kez basınız. Tabletiniz 2-10 dk. sürebilen bir işlemden sonra yeniden başlayacaktır. Burada biraz sabırlı olmanızda fayda var.

8- Tabletiniz yeniden başladığında çeşitli sözleşmeler, wifi bağlantısı, gmail hesabı tanımlama gibi seçenekler karşınıza çıkacaktır. Bunları yaptıktan sonra cihazınız hazır hale gelecektir.

Samsung Galaxy Tab A 8 SM-T290, SAMSUNG GALAXY TAB S5e 10.5 SM-T720 GOLD TABLET, Samsung Galaxy Tab A Sm-T590 32GB 10.5″ Siyah Wifi Tablet, SAMSUNG GALAXY TAB S5e 10.5 SM-T720 SILVER TABLET, Samsung Galaxy Tab A 8 SM-T290 Gümüş Tablet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın