Galaxy A80 nasıl format atılır?

galaxy a80 format atma

Samsung Galaxy A80, A serisinin en üstün özelliklerini taşıyan modeli olarak biliniyor. Tanıtımı gerçekleşen ve 2019 yılının en popüler modellerinden biri olan Galaxy A80 Samsung’un yeni gözdesi. Cihaz Android Pie (9.0) işletim sistemiyle geliyor ve büyük ekran deneyimi sunuyor. Donanım olarak da kullanıcıyı memnun eden yapıda olan cihaz uzun süre idare edebileceğiniz teknolojik aygıtlardan biri. Ancak her ne kadar gelişmiş özellikler sunsa bile Galaxy A80 de elektronik aygıt sınıfında. Yani herhangi bir olumsuz durumun bu modelde gerçekleşmesi de ihtimaller arasında. Telefonun yavaşlaması, donma, kasma sorunlarının görülmesi, hata sonucunda işletim sisteminin çökmesi olası bir durum. Bu yazımızda tüm bu ihtimallere karşılık Galaxy A80 format atmanın nasıl yapıldığına değineceğiz.

Galaxy A80’in yüksek deneyim sunan bir model olduğunu belirtmiştik. Fakat tüm bu avantaja karşılık problemler baş gösterebilir. Bu sorunlardan yaygın olanı telefonun formatlanmasını gerektirecek nedenlerdir. Cihazı fabrika ayarlarına döndürmek için pek çok sebep olabilir. Bunların başında Galaxy A80 performans sorunu gelmektedir. Eskiye kıyasla cihaz yavaş çalışması, uygulama arasında çakışma meydana gelmesi, telefonun takılı kalması, işletim sisteminin istenen şekilde çalışmaması ve güncelleme sonrasında problem ortaya çıkması performans sorunları arasındadır. Bunlara ek olarak Galaxy A80 desen kilidinin unutulması, pin şifresinin bilinmemesi, telefonu devredilmesi veya içerisinde bulunan tüm verilerin sıfırlanması isteği yine varsayılan ayarlara döndürmek için geçerli sebepler arasında. Peki Galaxy A80’i sıfırlamak için ne yapmak gerekiyor? Format atma yöntemleri neler? Ve yine format atmadan önce nelere dikkat etmek gerekiyor?

Galaxy A80 format atmadan önce bilinmesi gerekenler

Telefona format atmak içerisindeki tüm verilerin silinmesi anlamına gelir. Yani cihazı resetleme kararı alınca bazı şartları kabul etmiş olmanız gerekiyor. Formatlama telefonun ilk günkü haline getirilmesi ve sistem dosyaları, ön yüklü uygulamalar dışında tüm verilerin kaldırılmasıdır. Bu noktada sonradan yüklenen uygulamalar, mesajlar, fotoğraf, video, döküman, kullanıcı bilgileri, özelleştirmeler, temalar ve diğer bütün veriler kalıcı olarak silinir. Kullanıcılar için bu anlamda kolaylık sağlayan bir yol bulunuyor: yedek almak. Galaxy A80 için yedek almak tüm verilerin güvende olması demektir. Verilerin bir ortamda saklanması ve formattan sonra yüklenmesi yedek alma & yedeği geri yükleme işlemleriyle mümkündür. İlgili yazımızdaki adımları takip ederek bu işlemi gerçekleştirin.

Yedekleme işlemine ek olarak dikkat edilmesi gereken bir başka husus Galaxy A80’in pil değeridir. Formatlama işlemi telefona göre farklılık gösterebilir. Bunun yanında teknolojiyle yeni tanışıyorsanız aşağıdaki yöntemleri gerçekleştirmeniz zaman alabilir. Bu da pilin daha hızlı tükenmesine yol açabilir. Kendinizi garantiye almak açısından pil değeri belirli bir seviyede olmalıdır. Mobilge.com olarak her ne kadar yüksek kapasitede batarya ile gelse de sahip olunması gereken pil değerinin %40 olmasını öneriyoruz.

Uyarı: Format atmadan önce yedek almalısınız, aksi halde tüm veriler kalıcı olarak silinecektir. Silinen dosyaları format sonrasında geri getirmek mümkün değildir. Ayrıca pil yüzdesi 40 veya üzeri olmalıdır!

Galaxy A80 tuşlar ile format atma

Tercih edebileceğiniz iki farklı hard resetleme yolu bulunmaktadır. Resetleme soft ve hard reset diye ikiye ayrılır. Soft resetleme telefonun yeniden başlatılmasıdır. Hard reset ise varsayılan ayarlara döndürülmesidir. Tuşları kullanarak hard reset atmak mümkündür ve bu yolla formatlama işlemi gerçekleşmiş olur. Tuş yoluyla sıfırlama daha çok telefonun açılmadığı, desen & pin kilidinin unutulduğu durumlarda kullanılır. Ayrıca telefon kullanım bilgisi gerektiren bu yöntemde sıfırlama işlemi manuel olarak kurtarma modu üzerinden gerçekleşir.

  • Tebrikler!

Galaxy A80 ayarlardan format atma

İkinci sıfırlama yöntemi olan ayarlardan format atma Galaxy A80 ile ilk kez tanışan veya formatlama deneyimini ilk kez yaşayanlar tarafından tercih edilebilir. Hızlı ve kolay resetleme yapmak istiyorsanız bu metodu kullanabilirsiniz.

  • Ayarlar > Genel Ayarlar’a gidin.
  • Sıfırla & Fabrika Ayarlarına sıfırla’ya gidin.
  • Sıfırla’ya basın.
  • Tümünü Sil’e dokunun.
  • Tebrikler!

Galaxy A80 format atma sorunu mu yaşıyorsunuz? Karşılaştığınız problemi yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy A70 Format Atma – Fabrika Ayarları Reset başlıklı makalemizde samsung elle resetleme a70, samsung fabrika ayarları a70 ve samsung format atma a70 hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın